6 praktycznych porad, jak dobrze przygotować się do emerytury

jak dobrze przygotować się do emerytury

Pochłonięci wyzwaniami dnia codziennego, rzadko myślimy o perspektywie tak odległej, jak przejście na emeryturę. Nie jest niespodzianką, że emerytura państwowa będzie stanowić jedynie ułamek naszego aktualnego wynagrodzenia, a przy wzroście cen i niepewności co do przyszłości, należy poszukać alternatywnych metod oszczędzania. Coraz częściej mówi się o specjalnych planach emerytalnych, odkładaniu pieniędzy na konta IKE i IKZE oraz nieodkładaniu tematu emerytury na później.

Od czego zacząć planowanie emerytury?

Nasi eksperci specjalizujący się w branży finansów osobistych i najlepszych szybkich pożyczek online, przygotowali 6 praktycznych porad dla osób chcących rozpocząć oszczędzanie na emeryturę.

1. Przyjrzyj się swoim wydatkom i zacznij oszczędzać

Jeśli nie masz żadnych oszczędności na emeryturę, a pozostało Ci do niej wciąż kilkadziesiąt lub kilkanaście lat, właśnie teraz jest najlepszy moment na to, aby rozpocząć odkładanie mniejszych lub większych kwot. Zastosuj zasady odpowiedzialnego podchodzenia do domowych finansów, stwórz budżet i sprawdź, ile możesz co miesiąc odkładać z nadwyżki finansowej na konto emerytalne. Możliwe, że będzie to wymagać zrewidowania swoich aktualnych wydatków. Nigdy nie jest za późno (ani za wcześnie), aby rozpocząć przygotowania do emerytury.

Pamiętaj, że im szybciej zaczniesz oszczędzać, tym więcej czasu będą mieć Twoje pieniądze na to, aby wzrosnąć. Niech oszczędzanie na emeryturę zajmie stałe miejsce w Twoim comiesięcznym budżecie.

2. Pomyśl o swoich potrzebach emerytalnych

Twój profil wydatków na emeryturze będzie różnił się od obecnego. Nie ma jednak wątpliwości, że bycie emerytem nie oznacza automatycznie przeprowadzki na rajską wyspę. O ile do czasu emerytury prawdopodobnie spłacisz wszystkie swoje zobowiązania, takie jak kredyt hipoteczny i wszelkie pożyczki online na wydatki konsumenckie, o tyle mogą pojawić się nowe wydatki, jak te na opiekę zdrowotną. Eksperci szacują, że utrzymanie standardu życia na emeryturze porównywalnego z tym przed emeryturą może spaść nawet o 70%.

Aby dobrze przygotować się na zmiany w stylu życia, warto rozpocząć planowanie z wyprzedzeniem i sporządzenie budżetu zawierającego następujące kategorie:

  • niezbędne wydatki, czyli kwota zawierająca pokrycie podstawowych potrzeb życiowych, zakupów spożywczych i rachunków.
  • nieregularne wydatki, czyli pieniądze, które wydajesz na rozrywkę lub wakacje.

3. Nie wydawaj pieniędzy zgromadzonych na emeryturę

Rosnąca górka pieniędzy, jaką regularnie odkładasz na emeryturę może być kusząca, szczególnie jeśli musisz pokryć nieprzewidziane wydatki. Pamiętaj, aby odkładać pieniądze na emeryturę na konta, z których nie będziesz mógł wypłacić swoich pieniędzy przed czasem. Możliwe, że szybsza wypłata z konta emerytalnego pozbawi Cię części wypracowanych odsetek lub będziesz zmuszony do zapłaty dodatkowych podatków.

Nie wydawaj pieniędzy zgromadzonych na emeryturę

4. Skorzystaj z planów emerytalnych pracodawcy

Jeżeli masz możliwość skorzystania z emerytalnych planów oszczędnościowych u swojego pracodawcy, nie wahaj się i rozważ skorzystanie z nich. Bardzo często pracodawca dokłada do każdej pobranej od Ciebie składki, dzięki czemu realnie wzrasta Twój dochód, którym będziesz mógł cieszyć się na emeryturze. W Polsce najpopularniejszym z nich jest Pracowniczy Plan Kapitałowy.

Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK) są powszechnym systemem oszczędzania realizowanym przez pracodawców i rząd dla pracowników.

5. Dodatkowe źródła dochodu

Jednym z najlepszych dodatkowych źródeł dochodu jest dochód pasywny, z którego można aktywnie korzystać na emeryturze. Wypracowanie stałego dochodu pasywnego wymaga jednak skrupulatnego przygotowania. Na emeryturze możesz uzyskiwać dodatkowe dochody z:

  • wynajmu nieruchomości lub jej sprzedaży
  • dorywczej pracy
  • odsetek ze zgromadzonych oszczędności
  • sprzedaży zbędnych rzeczy.

Jeśli uważasz, że nie stać Cię, aby przejść na emeryturę, możesz negocjować ze swoim pracodawcom pozostanie na stanowisku dłużej i wypracowanie wyższej emerytury na przyszłość.

6. Rozpocznij emeryturę wolną od długów

Zrób wszystko, co w Twojej mocy, aby emerytura była jak wolna od długów. W obliczu spadku dochodów rata pożyczek i kredytów może zająć większą część domowego budżetu. Przed przejściem na upragnioną emeryturę warto więc pozbyć się wszystkich zadłużeń, rozpoczynając od tych z najwyższym oprocentowaniem.

Werdykt

W przypadku oszczędzania na emeryturę sprawdza się stare porzekadło: “im szybciej, tym lepiej”. Rozpoczęcie oszczędzania od małych kwot w momencie, gdy do emerytury pozostało jeszcze 20 lub 30 lat jest dużo łatwiejsze niż rozpoczęcie kilka lat przed. Stosując sprawdzoną strategię i konsekwentne działania, może znacznie lepiej przygotować się na moment zakończenia drogi zawodowej niż liczyć wyłącznie na wsparcie państwa.

Andreas Linde
Przez
Ekspert kredytowy, Andreas Linde, pracuje w branży finansowej od 2014 roku. W Matchbanker pisze o pożyczkach, refinansowaniu, RRSO, stopach procentowych i wszystkim, co dotyczy finansów.
Matchbanker > 6 praktycznych porad, jak dobrze przygotować się do emerytury