Coraz większe zainteresowanie podróżami pociągiem. Wszystko, przez rosnące ceny paliwa

Coraz większe zainteresowanie podróżami pociągiem. Wszystko, przez rosnące ceny paliwa

Rośnie zainteresowanie podróżami pociągiem. Statystyki przedstawione przez UTK (Urząd Transportu Kolejowego) jasno wskazują, że po spadkach frekwencji obserwowanych w czasach pandemii nie ma już śladu. Tylko w kwietniu 2022 roku z kolei skorzystało o 12,9 mln pasażerów więcej niż w roku 2021. Od stycznia do kwietnia 2022 podróż pociągiem odbyło aż 98 milionów osób.

Coraz więcej pasażerów polskich kolei

Wzrost zainteresowanie korzystaniem z usług kolei osiąga trzycyfrowe wzrosty procentowe. Odnotowują to koleje we wszystkich regionach kraju. Co stoi za tak dużym zainteresowaniem podróżami pociągiem?

  • zniesienie obostrzeń sanitarnych i ogłoszony koniec pandemii koronawirusa wraz z widocznym spadkiem zachorowań
  • podwyższenie cen paliw i innych surowców
  • napływ uchodźców z Ukrainy, którzy mogą korzystać z darmowych przewozów PKP
  • inflacja i chęć zaoszczędzenia na dojazdach do pracy.

PKP planuje jednak wprowadzić nieco bardziej zaostrzone zasady darmowego podróżowania dla uchodźców z Ukrainy, oferując im darmowe bilety wyłącznie na trasach z i do miast położonych przy naszej wschodniej granicy. Dotychczas uchodźcy wojenni mogli korzystać z bezpłatnych podróżny pociągiem po całej Polsce.

Sezon wakacyjny i urlopowy

Sezon letni to czas wzmożonych podróży. Dramatycznie rosnące ceny paliw oraz większe koszty, z jakimi borykają się gospodarstwa domowe, w tym podwyższenie rachunków za media i rat kredytów i pożyczek, zniechęcają do podróży samochodem. 

Doskonałą alternatywną wydaje się więc podróż pociągiem. Polscy przewoźnicy spodziewają się więc jeszcze większego poprawienia frekwencji w miesiącach letnich. Otwierane są nowe trasy, dzięki którym podróżujący mogą wygodnie dojechać do najdalej położonych miast w Polsce oraz do popularnych miejsc w krajach sąsiadujących.

Sezon wakacyjny i urlopowy

Aby zaoszczędzić na podróży pociągiem w okresie wakacyjnym i zapewnić sobie jak najlepszy komfort jazdy, warto kupować bilety z wyprzedzeniem. Podróże szybką koleją Pendolino zwykle nie należą do najtańszych, jednak rezerwując bilet na przejazd w tygodniu lub we wczesnych godzinach porannych można zapewnić sobie szybką i wygodną podróż za względnie niską cenę.

Rekordowe zainteresowanie podróżami pociągiem w Niemczech

Nasi zachodni sąsiedzi zaskoczyli podróżujących wakacyjnymi cenami biletów kolejowych. Wystarczy zakupić kolejowy bilet miesięczny za 9 euro, aby móc bez limitów podróżować pociągiem po całych Niemczech oraz do niektórych przygranicznych stacji kolejowych (np. w Szczecinie). Ten pomysł spotkał się z rekordowym zainteresowaniem, które przerosło oczekiwania organizatorów akcji – pierwszego dnia bilet miesięczny kupiło aż 9 milionów klientów.

Celem akcji stała się popularyzacja podróży pociągiem, wybieranie ekologicznych rozwiązań transportu oraz ulżenie obywatelom Niemiec, którzy także borykają się z rosnącymi cenami paliwa.

To jednak niejedyny europejski kraj, który stawia na podróże pociągiem. Austria oferuje roczne bilety kolejowe (tzw. KlimaTicket), dzięki którym dzienny koszt przejazdu pociągiem wynosi tylko 3 euro.

Czy są jakieś negatywne skutki tej akcji? Ogromny wzrost zainteresowania podróżami koleją sprawia, że niektóre pociągi na najpopularniejszych trasach są przepełnione. Takie akcje wymagają także inwestycji w szybką kolej i wysoką jakość usług.

Dlaczego warto inwestować w kolej?

Inwestowanie w rozwój sieci kolei jest niezwykle istotnym elementem europejskiej polityki klimatycznej. Pociągi są uważane za najmniej emisyjny środek transportu, emitując osiem razy mniej CO2 niż samolot i trzy razy mniej niż samochód. Kolej odpowiada tylko za 0,4% emocji CO2 na terenie Europy.

Polski Krajowy Plan Odbudowy przewiduje między innymi zakup nowego taboru i modernizację już istniejących linii kolejowych. W planach jest także powstanie superszybkiej kolei, która będzie osiągać prędkości do 160 km/h i wyższe, zgodne ze standardem Transeuropejskiej sieci.

Czy Polacy przesiądą się do pociągów?

Pomimo tego, że podróże koleją mają mnóstwo zalet, niezbędna jest odpowiednia infrastruktura, aby przekonać jeszcze większą liczbę podróżujących do wybrania tego środka transportu. 

Bolączką polskich kolei są opóźnienia oraz nierównowaga, jeśli chodzi o gęstość i jakość linii kolejowych. W wiele miejsc nie da się bezpośrednio dojechać pociągiem, nie wszędzie kursują wygodne autobusy przesiadkowe.

Dla wielu Polaków dojazd do pracy czy na wakacje samochodem jest pewniejszą i wygodniejszą, chociaż dużą droższą i mniej ekologiczną opcją. Wiele zależy od efektów Krajowego Planu Odbudowy i czerpania dobrych praktyk ze sporego doświadczenia w kwestii transportu pociągiem naszych sąsiadów.

Andreas Linde
Przez
Ekspert kredytowy, Andreas Linde, pracuje w branży finansowej od 2014 roku. W Matchbanker pisze o pożyczkach, refinansowaniu, RRSO, stopach procentowych i wszystkim, co dotyczy finansów.
Matchbanker > Coraz większe zainteresowanie podróżami pociągiem. Wszystko, przez rosnące ceny paliwa