Dlaczego cena prądu rośnie? Najważniejsze powody

Dlaczego cena prądu rośnie Najważniejsze powody

W 2022 roku zapłacimy za prąd znacznie więcej niż w roku ubiegłym. Czy w tym i kolejnym roku czekają nas dalsze podwyżki cen?

Eksperci nie mają wątpliwości, że na aktualną cenę prądu składa się wiele różnych czynników. W tym artykule przedstawimy te, które są najczęściej przytaczane przez specjalistów z branży. Te czynniki będą mieć wpływ na kolejne wzrosty cen prądu w niedalekiej przyszłości.

Rosnąca cena energii wpłynie na podwyżki towarów i usług. Jedną z konsekwencji może być wzrost zainteresowania szybkimi pożyczkami online bez formalności, które pomogłyby pokryć niespodziewane wydatki.

Wzrost cen uprawnień do emisji CO2

Wytwarzanie energii elektrycznej jest coraz droższe, co jest konsekwencją rosnących cen gazu ziemnego. Ponadto duże znaczenie w kształtowaniu cen ma także unijny system handlu uprawnieniami do emisji, który określa limity ilości emitowanych gazów cieplarnianych w roku. W Polsce energię elektryczną uzyskujemy głównie z węgla, który posiada największe wskaźniki emisji CO2. To z kolei przekłada się na konieczność wykupienia dodatkowych uprawnień do emisji dwutlenku węgla.

Polska posiada najwyższy udział paliw kopalnych (węgla i gazu) w miksie elektroenergetycznym w całej Unii Europejskiej
Zuzywamy coraz wiecej pradu

Zużywamy coraz więcej prądu

Na całym świecie zużywa się coraz więcej prądu. Społeczeństwo staje się coraz zamożniejsze, rozwój technologiczny kwitnie, a komfort życia podnosi się. W coraz większej ilości mieszkań na świecie korzysta się z klimatyzacji, ogrzewania elektrycznego i energochłonnych urządzeń. Kwitnie produkcja przemysłowa. Coraz większe zużycie prądu wpływa na wysokość rachunków za energię elektryczną. Gospodarstwa domowe, które nie mogą poradzić sobie z rosnącymi wydatkami, coraz częściej poszukują alternatywnych metod pokrywania kosztów. W efekcie obserwujemy wzrost zainteresowania ofertami szybkich pożyczek konsumenckich online.

Sytuacja międzynarodowa

W obliczu wojny na Ukrainę i sankcji nakładanych na Rosję, w tym ograniczeniu importu rosyjskiego gazu, a tym samym ogólnej podaży, koniecznym stanie się poszukiwanie alternatywnych dostaw surowca. Rosyjski gaz uważany był za jeden z najtańszych, dlatego skorzystanie z nowych źródeł importu bezpośrednio wpłynie na ceny energii elektrycznej. Mniej gazu, to większe wykorzystanie węgla i wzrost jego cen. Drogi węgiel to, jak wspomnieliśmy wcześniej, drogi prąd.

Pod uwagę należy wziąć także zwiększony pobór energii przez Francję, która zmniejszyła zużycie energii z elektrowni atomowych (z powodu wykrytych usterek czy remontów) oraz mniejsza ilość rosyjskiego gazu w Niemczech.

Niesprzyjające warunki pogodowe

Na ceny prądu wpłynęło także obniżenie produkcji energii ze źródeł odnawialnych. Dużą rolę odegrały:

  • niekorzystne warunki pogodowe, które wpłynęły na zmniejszoną ilość energii wytwarzanej przez elektrownie wiatrowe
  • upały i susze, które w dłuższej perspektywie wpływają na ceny prądu.

Wszystko to odbywa się przy jednoczesnym wzroście zapotrzebowania na prąd po pandemii. Pandemia koronawirusa nadal trwa, jednak większość firm rozpoczęła już odrabianie strat z tego okresu. Wiąże się to nierzadko z większym zapotrzebowaniem na energię elektryczną.

Gigantyczny spadek wytworzonej energii w morskich elektrowniach wiatrowych na Morzu Północnym wymusił dodatkową produkcję prądu w elektrowniach gazowych.

Negatywne skutki wzrostu cen prądu

Firmy i polskie gospodarstwa domowe muszą więc radzić sobie nie tylko z galopującą inflacją, ale także dużymi wzrostami cen prądu. To jednak nie koniec złych wiadomości. Każda podwyżka cen prądu zwiększa koszty przedsiębiorców, a co za tym idzie – ceny produktów i usług. Niestety, w wielu przypadkach to właśnie na klientów spadają wzrosty kosztów.

Jak chronić się przed wysokimi cenami prądu?

Państwa członkowskie Unii Europejskiej naciskają na Komisję Europejską, aby rozpoczęła działania, które mogłyby pomóc w ustabilizowaniu cen energii. Problem wysokich cen prądu dotyczy w końcu nie tylko Polski, ale milionów Europejczyków. Coraz więcej słyszy się o mniejszej konkurencyjności europejskich firm, wskutek podwyższania cen, oraz rosnącym zjawisku ubóstwa energetycznego.

Jednym z najważniejszych sposobów na walkę z wysokimi cenami prądu jest zmiana w miksie energetycznym naszego kraju. Przede wszystkim należałoby skupić się na budowaniu przewagi odnawialnych źródeł energii, zarówno w gospodarstwach domowych oraz firmach. Na razie jednak rozwój energetyki wiatrowej jest blokowany przez rząd, a dotacje dla instalacji fotowoltaicznych w gospodarstwach domowych drastycznie zmniejszane.

Andreas Linde
Przez
Ekspert kredytowy, Andreas Linde, pracuje w branży finansowej od 2014 roku. W Matchbanker pisze o pożyczkach, refinansowaniu, RRSO, stopach procentowych i wszystkim, co dotyczy finansów.
Matchbanker > Dlaczego cena prądu rośnie? Najważniejsze powody