Wybierasz się na wakacje? Nie zapomnij o ubezpieczeniu turystycznym!

Wybierasz się na wakacje Nie zapomnij o ubezpieczeniu turystycznym

Wielkimi krokami zbliżają się wakacje i upragnione przez wielu urlopy zagraniczne. Jest to czas, w którym na pierwszym miejscu znajduje się relaks i odpoczynek, dlatego warto zadbać o spokój ducha jeszcze przed rozpoczęciem wakacji. Pomoże w tym odpowiednio dobrane ubezpieczenie turystyczne.

Na rynku dostępnych jest mnóstwo różnych ofert turystycznych, które z powodzeniem można dopasować do zaplanowanego wypoczynku. Coś dla siebie znajdą zarówno fani wylegiwania się na plaży, jak i miłośnicy aktywnych wakacji w górach. Niestety wciąż nie brakuje urlopowiczów, którzy albo zapominają o wcześniejszym zakupie ubezpieczenia turystycznego lub nie chcą wydawać na niego dodatkowych pieniędzy licząc na niczym niezakłócone wakacje.

O tym, dlaczego zakup ubezpieczenia turystycznego jest niezbędnym warunkiem udanego urlopu, opowiedzą eksperci i pasjonaci podróży Matchbanker, którzy na co dzień zajmują się analizą rynku finansowego w Polsce i podpowiadają, jak zaciągnąć szybką pożyczkę online na najkorzystniejszych warunkach.

Wypadek lub choroba w podróży

Nagła choroba, złamana noga, poważny wypadek na rowerze lub inne komplikacje medyczne mogą skutecznie popsuć wakacyjną atmosferę. Głównym zadaniem ubezpieczenia turystycznego jest zapewnienie ubezpieczonemu odpowiedniej pomocy w razie nieprzewidzianych komplikacji zdrowotnych.

Ubezpieczyciel może pomóc Ci w kontakcie z odpowiednią placówką medyczną, zorganizować transport do szpitala, zapewnić zakwaterowanie bliskim lub sfinansować leczenie stomatologiczne. Jeśli Twój stan będzie wymagał transportu do szpitala lub przewiezienia z powrotem do Polski w celu uzyskania dalszej pomocy medycznej, lub bycia z bliskimi, zajmie się tym Twój ubezpieczyciel.

Szczególnie narażeni na wypadki są miłośnicy sportów ekstremalnych lub osoby lubiące spędzać wakacje w ruchu – narciarze, żeglarze, wspinacze. Firmy ubezpieczeniowe przygotowują dla nich specjalne pakiety na wyższe stawki.

Nie wszystkie kraje ogłosiły koniec pandemii COVID-19, dlatego warto upewnić się, że ubezpieczenie turystyczne pokrywa ewentualne koszty leczenia i zakwaterowania w przypadku nałożenia kwarantanny.

Ochrona przed zagubieniem lub kradzieżą dokumentów

Popularne miejsca turystyczne są pełne nie tylko odwiedzających, ale także kieszonkowców. W praktycznie każdym dużym mieście turystów przestrzega się przed zatłoczonymi lokalizacjami i prosi o zwrócenie bacznej uwagi na swoje kieszenie, plecaki i torebki. Niestety kradzieże w okresach wakacyjnych są plagą w większości miejsc na świecie. 

Ochrona przed zagubieniem lub kradzieżą dokumentów
Odpowiednio dobrane ubezpieczenie turystyczne pomoże Ci uporać się z problemami z zagubieniem lub kradzieżą dokumentów, pokryć koszty uzyskania nowego paszportu lub duplikatu dowodu osobistego.

Niektórzy ubezpieczyciele mogą nawet zwrócić Ci część strat poniesionych np. w wyniku utraty karty kredytowej i nieautoryzowanego jej użycia. W tym przypadku niezbędny będzie kontakt z bankiem lub inną instytucją finansową oraz złożenie odpowiednich dokumentów u ubezpieczyciela.

Opóźnienie i odwołanie lotu

Opóźnienia i odwołania lotów mogą zdarzyć się każdemu. Wystarczą niekorzystne warunki pogodowe, strajk pracowników lotniska lub awaria samolotu. Polisa ubezpieczeniowa może:

  • pomóc w pokryciu części kosztów wynikających z odwołanego lub opóźnionego lotu
  • opłacić zakwaterowanie i wyżywienia w nowym miejscu
  • pokryć koszty rezerwacji nowych lotów.

Może również zdarzyć się, że nie będziesz mógł stawić się na swój lot z powodów osobistych (na przykład nagłej choroby lub śmierci w rodzinie). Jeśli Twoja polisa ubezpieczeniowa obejmuje takie przypadki, otrzymasz zwrot pieniędzy za odwołany lot i rezerwację w hotelach. Upewnij się jednak, że ubezpieczenie pokrywa rezygnację z podróży w przypadku wystąpienia konfliktu zbrojnego.

Assistance przez całą dobę

Całodobowa pomoc ubezpieczyciela pomoże Ci poradzić sobie w nieprzewidywalnych sytuacjach. Odpowiednio wyszkoleni pracownicy pomogą Ci dogadać się w obcym dla Ciebie języku i postarają się zdalnie wspomóc Cię w trudnej sytuacji. Assistance to także zapewnienie pomocy na miejscu w lokalnych oddziałach ubezpieczyciela. Warto dodać tę opcję do swojej polisy i mieć pod ręką numer alarmowy do ubezpieczyciela, aby skontaktować się z nim bez względu na porę dnia i nocy.

Sprawdź, czy nie posiadasz już ubezpieczenia turystycznego w ramach usługi bankowej

Jeśli korzystasz z usług bankowych, w szczególności z kart kredytowych, może okazać się, że posiadasz już ubezpieczenie turystyczne w ramach swojego pakietu. Sprawdź, jaki jest zakres polisy ubezpieczeniowej i zastanów się nad jej poszerzeniem, jeśli nie spełnia Twoich oczekiwań. Możliwe, że będzie to tańsza i wygodniejsza opcja niż wykupienie pełnego ubezpieczenia.

Pamiętaj, że decyzja o tym, czy chcesz skorzystać z ubezpieczenia turystycznego na czas podróży jest Twoim osobistym wyborem. Zwykle jednak koszty, jakie możesz ponieść w przypadku wystąpienia nagłych wypadków mogą być tak wysokie, że po prostu nie opłaca się nie skorzystać z tego dodatkowego zabezpieczenia. Ubezpieczenie turystyczne pozwoli Ci zachować spokój ducha i zwróci się z nawiązką w przypadku, gdy coś pójdzie nie tak.

Andreas Linde
Przez
Ekspert kredytowy, Andreas Linde, pracuje w branży finansowej od 2014 roku. W Matchbanker pisze o pożyczkach, refinansowaniu, RRSO, stopach procentowych i wszystkim, co dotyczy finansów.
Matchbanker > Wybierasz się na wakacje? Nie zapomnij o ubezpieczeniu turystycznym!