Czym jest pożyczka bez zabezpieczenia?

Prawdopodobnie słyszałeś wcześniej ten termin. Matchbanker nie tylko przedstawia oferty najlepszych pożyczek bez zabezpieczeń dostępnych na polskim rynku, ale także wyjaśnia, na czym takie zobowiązanie polega.

Przedstawię Ci podstawowe informacje, które musisz znać, zanim zdecydujesz się na taki rodzaj pożyczki. Dzięki temu będziesz czuł się pewniej wybierając konkretną ofertę.

W artykule używam prostego i zrozumiałego dla każdego słownictwa. Jest on po to, aby Ci pomóc, a nie namieszać w głowie trudnymi terminami. Zacznijmy od podstaw.

Czym jest pożyczka bez zabezpieczenia?

Co to jest pożyczka bez zabezpieczeń?

Ten rodzaj pożyczki jest zobowiązaniem, które jest zatwierdzane bez żadnych dodatkowych zabezpieczeń finansowych ze strony klienta.

Oznacza to, że klient nie musi zastawiać kapitału i jego wniosek zostaje zatwierdzony na podstawie swojej historii kredytowej i miesięcznego dochodu. Nie będziesz musiał się martwić, że wierzyciel przejmie Twoją hipotekę lub auto, jeśli nie spłacisz pożyczki.

Dzięki takiemu rozwiązaniu na pewno będziesz spał spokojniej, nawet jeśli spóźnisz się z opłaceniem jakiejkolwiek raty zobowiązania.

Pożyczkodawca nie ma prawa przejąć Twojego kapitału rzeczowego, kiedy przestaniesz dokonywać płatności pożyczki bez zabezpieczeń.

Jakie są rodzaje pożyczki zabezpieczenia?

Pożyczki bez zabezpieczenia mają kilka rodzajów. Większość z nich jest dostępna na naszej stronie internetowej. Wystarczy, że wybierzesz interesującą Cię ofertę, a pokaże Ci się nasz ranking i wszystkie ważne informacje.

Karta kredytowa

Jest to bardzo powszechna forma pożyczek. Karty kredytowe są dostępne w tradycyjnych bankach. Nawet jeśli nie nazywamy ich „pożyczkami”, to tak naprawdę używając takiej karty przy płatnościach, pożyczasz pieniądze.

Pożyczki gotówkowe

Kolejną formą pożyczki bez zabezpieczenia jest pożyczka gotowkowa. W banku będzie ona nazywana kredytem gotówkowym.

Pamiętaj, że kredyt jest objęty prawem bankowym i właśnie dlatego, tylko tradycyjne banki mogą ich udzielać. Firmy pożyczkowe używają tego zwrotu kolokwialnie, ale sami udzielają pożyczek.

Pieniądzę pochodzące z pożyczki gotówkowej możesz przeznaczyć na dowolny cel, którego nie musisz określać ani w banku, ani u wierzyciela.

Pożyczki społecznościowe

Pożyczki społecznościowe to inaczej pożyczki od osób prywatnych. Zazwyczaj są one udzielane za pomocą pośrednika. Wszystko odbywa się anonimowo, więc dane osobowe pożyczkodawcy nie są znane.

Ten rodzaj pożyczki również nie wymaga zabezpieczenia. Jest od dość ryzykowny dla pożyczkodawcy.

Jakie zabezpieczenie możesz wybrać?

Przedstawię Ci również jakie rodzaje zabezpieczeń niektórzy z pożyczkodawców oferują. Możesz wybrać spośród nich lub konkretny rodzaj jest z góry narzucony przez wierzyciela.

Zastaw

Zastaw dzieli się na dwa rodzaje: rzeczowy oraz osobisty.

Zacznijmy od rzeczowego. Jest to zastaw ustanowiony na część Twojego majątku. Może nim być na przykład samochód. Oznacza to, że wierzyciel zostaje wpisany jako drugi właściciel pojazdu.

Jeśli przestaniesz spłacać swoje zobowiązanie, ryzykujesz utratą auta. Pożyczkodawca będzie miał do niego pełne prawo. Natomiast po uregulowaniu długu w terminie, samochód pozostanie Twoją własnością.

Zastaw osobisty może być ustanowiony na przykład w formie weksla in blanco. Jest to papier wartościowy, który bezwarunkowo wiąże pożyczkobiorcę do wypłacenia konkretnej kwoty, w określonym terminie, wskazanej osobie lub instytucji.

Hipoteka

Najbardziej popularna i najbardziej bezpieczna forma zabezpieczenia. W tej sytuacji pożyczkobiorca zastawia swoją nieruchomość, na przykład dom. Przy takiej formie zabezpieczenia musi być obecny notariusz.

Poręczenie cywilne

Jeśli wierzyciel chce być pewny, że odzyska pożyczone pieniądze, może on poprosić Cię o poręczenie cywilne. Jest to umowa z osobą trzecią, która w razie problemów ze spłatą pożyczki z Twojej strony, podejmie się opłacenia zobowiązania.

Najczęściej jest to osoba z rodziny lub bliski przyjaciel.

Jak uzyskać akceptację na pożyczkę bez zabezpieczenia?

Musisz wiedzieć, że skoro dodatkowe zabezpieczenie pożyczki nie jest wymagane, to pożyczkodawca weźmie pod uwagę inne czynniki, aby być pewnym, że spłacisz zobowiązanie.

Przy tym rodzaju pożyczki Twoja historia kredytowa ma znaczenie. Prawdopodobnie zostaniesz zweryfikowany pod względem posiadania innych długów i znajdowania się w rejestrze dłużników.

Opóźnienia w spłatach rachunków, zalegające mandaty czy inne zobowiązanie pieniężne będą działały na Twoją niekorzyść.

Twój miesięczny dochód również będzie brany pod uwagę. Firma pożyczkowa upewni się, czy Twój budżet jest wystarczający, aby pokryć miesięczne spłaty zobowiązania.
Andreas Linde
Przez
Ekspert kredytowy, Andreas Linde, pracuje w branży finansowej od 2014 roku. W Matchbanker pisze o pożyczkach, refinansowaniu, RRSO, stopach procentowych i wszystkim, co dotyczy finansów.
Matchbanker > Pożyczka online > Czym jest pożyczka bez zabezpieczenia?