Pożyczka online – czym się charakteryzuje?

Jak dobrze wiesz, technologia rozwija się bardzo szybko, co daje nam coraz większe możliwości w wyborze usług online. Również strefa finansowa stała się nieodłączną częścią naszego internetowego życia.

Aplikacje bankowe lub płatności przez telefon są dla nas czymś podstawowym. Jednak jeśli chodzi o zaciąganie pożyczek online, banki zostały w tyle za firmami pożyczkowymi.

Banki nadal wymagają od swoich klientów rzetelnej weryfikacji, sporo formalności i osobistej wizyty w banku.

Instytucje pozabankowe mają wiele ofert, a wśród nich znajdzie się pożyczka bez BIK, pożyczka na raty czy pożyczka gotówkowa online.

Ich duża dostępność sprawia, że są one coraz bardziej popularne. Szybkie wypełnianie wniosku bez wychodzenia z domu zaspokaja potrzeby klientów, którzy w krótkim czasie potrzebują dodatkowych środków.

Więc czym dokładnie jest pożyczka online?

Jest to pieniężne zobowiązanie zaciągnięte online, które ma wiele rodzajów, w zależności od potrzeb klienta. Jest ono oferowane przez instytucje pozabankowe i parabanki.

Pożyczka online czy kredyt bankowy?

Poznałeś już różnicę między powyższymi zobowiązaniami, dlatego teraz pozostaje pytanie, które jest lepsze?

Wszystko zależy od Twoich potrzeb oraz sytuacji finansowej.

Pożyczka online będzie świetnym rozwiązaniem, jeśli potrzebujesz pieniędzy w krótkim czasie, a nie posiadasz wystarczająco dobrej zdolności kredytowej, aby otrzymać kredyt w banku.

Rownież, jeśli potrzebujesz małej kwoty do pożyczenia i jesteś w stanie oddać pieniądze w krótkim czasie, pożyczka online będzie dla Ciebie idealna.

Pożyczka online czy kredyt bankowy?

Pożyczka online a kredyt w banku?

Wiele osób mylnie używa sformułowania kredyt, wyrażając się tak naprawdę o pożyczce pozabankowej. Chciałbym Ci wyjaśnić kilka różnic między nimi, abyś był świadomy i poprawnie używał obu wyrażeń.

Zacznijmy od definicji.

Jak wspomniałem wcześniej pożyczka online to zobowiązanie zaciągnięte online w firmie pożyczkowej. Ma wiele rodzajów i zazwyczaj wierzyciel nie wymaga tak dokładnej weryfikacji klienta.

Kredyt może być nabyty w banku macierzystym na dłuższy czas. Kredyt podchodzi pod prawo bankowe i tylko bank mają prawo jego udzielania. Wymogiem jest posiadanie pozytywnego scoringu.

Teraz wiesz, które formy są poprawne w konkretnych instytucjach. W dalszej części artykułu opiszę Ci kolejne różnicę między pożyczką online a kredytem bankowym.

Jak aplikować o pożyczkę online?

Jeśli zastanawiasz się, przy którym rodzaju zobowiązania aplikacja jest bardziej skomplikowana – przy pożyczce online czy kredycie bankowym, odpowiedź jest prosta.

Szybka pożyczka online jest bardzo adekwatną nazwą tego zobowiązania, bowiem wypełnienie wniosku na stronie pożyczkodawcy nie zajmuje więcej niż kilka minut. Proces przebiega w 100% online.

Na stronie Matchbanker wystarczy, że wybierzesz interesującą Cię ofertę i klikniesz “Pożycz teraz”, a zostaniesz przekierowany na stronę wierzyciela, nie oznacza to, że zgadasz się na zaciągnięcie pożyczki online.

Jeśli chodzi o kredyt bankowy, aplikacja przebiega online tylko częściowo. Musisz poświęcić o wiele więcej czasu na spotkania osobiste z przedstawicielem banku zajmującym się udzielaniem kredytów.

Co więcej, musisz przedstawić o wiele więcej formalności, jeśli chcesz, aby Twój wniosek został zaakceptowany.

Ile możesz pożyczyć i na jak długo?

Kolejną różnicą między wspominanymi zobowiązaniami jest kwota do pożyczenia oraz czas kredytowania.

Pożyczka online waha się od 100zł do nawet 25 000zł. Czas spłaty to zazwyczaj 30 dni do 48 miesięcy. Wszystko zależy od rodzaju pożyczki.

Chwilówki są udzielane na mniejsze kwoty i krótszy okres spłaty, natomiast limity odnawialne lub pożyczki ratalne na kilkadziesiąt tysięcy złotych na kilka lat.

Kredyt bankowy jest udzielany na o wiele większe kwoty i bardzo długi czas kredytowania. Przykładowo możesz wziąć kredyt na 200 000zł nawet na 10 lat.

Pożyczka online – wymagania

Pożyczka online daje Ci ten komfort, że wymagania i formalności są zmniejszone do minimum. W większości przypadków jedyne czego potrzebujesz to:

  1. Być obywatelem Polski oraz mieć ważny dowód osobisty
  2. Pełnoletność lub mieścić się w górnych granicach wyznaczonego wieku
  3. Posiadać konto bankowe
  4. Posiadać ważny numer telefonu

Pożyczka online bez BIK nie wymaga od Ciebie żadnych zaświadczeń o braku negatywnej historii kredytowej, a Twoje dane nie są sprawdzane w bazach dłużników.

Część z firm pożyczkowych prosi jedynie o dokument potwierdzający przychód jakichkolwiek środków na Twoje konto, aby mieć pewność, że jesteś w stanie spłacić zobowiązanie.

Akceptacja wniosku o kredyt bankowy wymaga bardziej rygorystycznej weryfikacji klienta. Warunki te mogą być czasem trudne do spełnienia, należą do nich między innymi:

  1. Posiadanie pozytywnej historii kredytowej
  2. Stały i stabilny przychód
  3. Dostarczenie wielu dokumentów
  4. Uzasadnienie, w jakim celu bierzesz kredyt

Jakie oprocentowanie ma pożyczka online?

Pewnie nie raz słyszałeś, że pożyczki w instytucjach pozabankowych posiadają bardzo wysokie oprocentowanie. Jest to tylko po części prawda. Zdarza się, że znajdziesz oferty z oprocentowaniem bardzo podobnym do tego w banku.

Warto również wspomnieć, że od jakiegoś czasu popularna zrobiła się darmowa pożyczka, gdzie oprocentowanie wynosi 0%. Nie jest to tylko chwyt marketingowy, bo taka pożyczka jest możliwa.

Jej RRSO wynosi 0%, co oznacza, że musisz oddać dokładnie taką samą kwotę, jaką pożyczyłeś. Jedynym warunkiem jest spłata pożyczki online w terminie.

Oprocentowanie dla pożyczki pozabankowej zazwyczaj różni się w zależności od wierzyciela.

Często oferowane są stałe oprocentowania dla wszystkich klientów, jednak może się zdarzyć, że pożyczkodawca sprawdzi Twoją sytuację finansową i dopiero wtedy zaproponuje oprocentowanie.

W banku oprocentowanie nigdy nie wynosi 0%, ponieważ kredyt bankowy zawsze jest płatny. Jest możliwość otrzymania oferty z niższym oprocentowaniem, jeśli bank stwierdzi, że Twój scoring jest wystarczająco dobry.

Również stali klienci banku mogą liczyć na lepsze oferty z korzystniejszym oprocentowaniem.

Kiedy otrzymam pieniądze na koncie?

Pożyczka online daję Ci możliwość otrzymania pieniędzy w ten sam dzień, kiedy składałeś aplikacje. Niektóre firmy oferują pożyczki w 15 minut, gdzie czas jest liczony od akceptacji Twojego wniosku.

W innym przypadku proces trwa 3 dni. Wszystko zależy czy wierzyciel będzie sprawdzał Twoje dane w rejestrach dłużników oraz w jakim banku masz konto. Sesje bankowe róznią się między bankami, co możesz sprawdzić na ich stronach internetowych.

W banku zatwierdzenie wniosku może potrwać do kilku dni od dostarczenia wszystkich niezbędnych dokumentów. Tuż po tym pieniądze są niezwłocznie wysyłane na Twoje konto.

Andreas Linde
Przez
Ekspert kredytowy, Andreas Linde, pracuje w branży finansowej od 2014 roku. W Matchbanker pisze o pożyczkach, refinansowaniu, RRSO, stopach procentowych i wszystkim, co dotyczy finansów.
Matchbanker > Pożyczka online > Pożyczka online – czym się charakteryzuje?