Refinansowanie pożyczek i kredytów – co musisz wiedzieć?

Każdemu może się zdarzyć nieciekawa sytuacja finansowa, która mocno obciąża domowy budżet przez comiesięczne raty, które muszą być spłacane w terminie.

W takiej sytuacji warto wziąć pod uwagę refinansowanie pożyczki, które pozwoli Ci na większą organizację swoich środków.

Co więcej, zmniejszy to ilość zmartwień związanych ze spłacaniem rat.

Ten artykuł wyjaśni Ci wszystkie zagadnienia związane z refinansowaniem pożyczek oraz kredytów. W prosty i łatwy do przyswojenia sposób przedstawi, na co dokładnie zwracać uwagę wybierając ofertę refinansowania.

Refinansowanie pożyczek i kredytów - co musisz wiedzieć?

Czym jest refinansowanie?

Refinansowanie pożyczki lub kredytu to operacja polegająca na uzyskaniu zewnętrznych środków finansowych, które pokryją pozostałe zobowiązania. Prościej mówiąc, jest to pożyczka, która spłaci wszystkie inne pożyczki.

Co to dla Ciebie oznacza?

Tylko jedno zobowiązanie. Nie musisz się już martwić spłatą 2 czy 3 rat miesięcznie. Teraz będziesz miał tylko jedną ratę. Twoje zadłużenie jest po prostu łączone w jedno na korzystnych warunkach.

Refinansowanie pożyczki pozwoli Ci na zaoszczędzenie pieniędzy na oprocentowaniu i dodatkowych opłatach oraz pozwoli Ci zdobyć ogólny zarys swoich finansów osobistych.

Nie będziesz musiał więcej spłacać kilku pożyczek czy kredytów naraz.

Refinansowanie przez pożyczkodawcę

Możesz skorzystać ze specjalnej oferty refinansowania, którą proponuje Ci Twój pożyczkodawca. Wystarczy, że zaznajomisz się z jego ofertą i warunkami, które znajdziesz na stronie internetowej.

Możesz również znaleźć taką opcję u innego wierzyciela.

Proces otrzymania refinansowania jest bardzo prosty. Wystarczy, że złożysz wniosek na stronie danego pożyczkodawcy. Twoje dane zostaną zweryfikowane, a firma pożyczkowa sprawdzi, czy wniosek może zostać zaakceptowany.

Warunki mogą się różnić między pożyczkodawcami. Jeden może wymagać dość dobrej zdolności kredytowej, a drugi nawet nie będzie Cię weryfikował pod kątem baz dłużników.

naczej sprawa wygląda przy refinansowaniu kredytu w banku. Instytucja ta ma obowiązek sprawdzenia, czy nie widniejesz w rejestrze BIK, KRD oraz pozostałych, jak na przykład ERIF.

Po zaakceptowaniu wniosku pożyczkodawca udzielający refinansowania, za Twoją zgodą, zbierze wszystkie Twoje zobowiązania w jedno. Od tej pory będziesz płacił tylko jedną ratę miesięcznie.

Własne refinansowanie pożyczki

Masz również drugą opcję refinansowania pożyczki, która polega na zaciągnięciu nowego zobowiązania, które pokryje wszystkie pozostałe, które już posiadasz.

Jak to zrobić?

Znajdź pożyczkodawcę, który jest w stanie zaproponować Ci pożyczkę na kwotę większą niż suma posiadanych przez Ciebie zobowiązań.

Musi mieć ono niskie oprocentowanie i tak długi okres spłaty, aby Twój domowy budżet nie został niepotrzebnie nadszarpnięty.

Kiedy znajdziesz już taką ofertę i będziesz pewny, że spełniasz wszystkie potrzebne warunki, wystarczy że wyślesz wniosek. Instytucje pozabankowe nie wymagają żadnych spotkań osobistych. Wszystko załatwisz online w ciągu kilku minut.

Jeśli szukasz pożyczki refinansującej w banku, aby spłacić chwilówki lub inne zobowiązania z parabanku, musisz wiedzieć, że jest to prawie niemożliwe.

Zaciągnięcie zobowiązania w banku oznacza sporą ilość formalności i proces weryfikacyjny, aby ocenić zdolność kredytową.

O czym warto pamiętać refinanasując pożyczkę lub kredyt?

Musisz wiedzieć, że im dłuższy czas spłaty tym mniejsza będzie Twoja miesięczna rata. Weź jednak pod uwagę, że w ten sposób całkowita suma do oddania będzie wyższa niż poprzednie zobowiązania.

Mogą zostać naliczone dodatkowe opłaty lub prowizje. Może to być opłata wstępna, aplikacyjna lub przygotowawcza. Dlatego warto sprawdzić w umowie, które z nich zostaną dodane.

Część z pożczkodawców sama ustala oprocentowanie zobowiązania zależnie od sytuacji finansowej i zdolności kredytowej klienta, który się o nie ubiega.

Fakt posiadania swoich danych na tej liście bardzo osłabia Twój scoring.

Kolejną rzeczą może być Twój bilans przychodów i miesięcznych wydatków. Jak również sytuacja osobista, czyli czy jesteś singlem, a może w związku małżeńskim. Ma to znaczenie ze względu na większe prawdopodobieństwo spłaty pożyczki przy dwóch dochodach.

Andreas Linde
Przez
Ekspert kredytowy, Andreas Linde, pracuje w branży finansowej od 2014 roku. W Matchbanker pisze o pożyczkach, refinansowaniu, RRSO, stopach procentowych i wszystkim, co dotyczy finansów.
Matchbanker > Pożyczka online > Refinansowanie pożyczek i kredytów – co musisz wiedzieć?