Co wpływa na stopę procentową?

Inaczej mówiąc, stopa procentowa jest ceną, która przysługuje wierzycielowi z racji udostępniania Ci środków finansowych na dany okres. Zwykle jest ona wyrażona jako procent od danej sumy w skali rocznej.

Podam Ci przykład.

Jeśli bierzesz pożyczkę na 10 000zł na rok a oprocentowanie wynosi 5% w skali roku, oznacza to, że bank lub firma pożyczkowa jak zwrot dostanie całą pożyczoną kwotę oraz 5% z tych 10 000zł. W tym wypadku byłoby to 500zł.

Musisz wiedzieć, że istnieją różne stopy procentowe. Stopy banku centralnego w Polsce to: stopa lombardowa, stopa referencyjna, stopa redyskonta weksli i stopa depozytowa.

Rynkowa stopa procentowa to cena określająca oprocentowanie kredytów, jak i depozytów w bankach.

Bardzo prawdopodobne, że spotkałeś się również z takim określeniem jak nominalna stopa procentowa, która oznacza procent, jaki wierzyciel dostaje za udostępnione fundusze, ale nie uwzględnia ona inflacji.

Skoro wiesz już, czym jest nominalna stopa procentowa to czas na kolejne zagadnienie.

Realna stopa  procentowa – jest to nominalna stopa procentowa, ale po odjęciu inflacji.

Są to podstawowe informacje, które powinineś widzieć na początku swojej drogi poznawania co wpływa na stopę procentową i jak możesz wykorzystać tę informację na swoją korzyść.

Sprawdź, co dalej dla Ciebie przygotowałem.

Co wpływa na stopę procentową?

Od czego zależy stopa procentowa?

W głównej mierze stopa procentowa zależy od sytuacji na rynku i kilku czynników związanych z dłużnikiem.

Banki i firmy pożyczkowe bardzo dobrze wiedzą co dokładnie ma wpływ na wysokość stopy procentowej Twojej pożyczki, Ty również powinieneś posiadać takie informacje.

Niektóre zwroty mogą być skomplikowane dla początkującego, dlatego ważnym jest, abyś zaznajomił się z podanymi przeze mnie wyżej terminami.

Głównie oprocentowanie jest ustalane, używając stopy podstawowej, a jej wartość jest ustalana indywidualnie w bankach, zazwyczaj opierając się na stopach rynkowych.

Jednak firmy pożyczkowe patrzą również na Twoją sytuację i zdolnośc kredytową i dopiero wtedy ustalają jakie oprocentowanie Ci przysługuje.

Im lepsza zdolność kredytowa, tym bardziej prawdopodobne, że dostaniesz ofertę, której stopa procentowa jest niższa.

W dalszej części artykułu podam Ci dokładnie jakie czynniki są brane pod uwagę.

Czym jest efektywna stopa procentowa?

Efektywna stopa procentowa to kolejne wyrażenie, które trzeba znać. Nie jest ono związane z zaciąganiem pożyczki czy kredytu w banku, natomiast dotyczy ono oprocentowania na kontach oszczędnościowych.

Bazując na efektywnej stopie procentowej, jesteś w stanie określić czy dana lokata w banku ma potencjał inwestycyjny i czy warto przeznaczać na nią swoje pieniądze.

Warto znać różnicę między danymi stopami procentowymi, ale teraz przejdźmy do najważniejszej części – co wpływa na stopę procentową?

Jakie czynniki wpływają na stopę procentową?

Wierzyciele z firm pożyczkowych przygotowują specjalne oferty dla ich klientów, bazując na kilku czynnikach. Zależnie od oceny każdego z nich, Twoje oprocentowanie może być wyższe lub niższe.

  1. Scoring – pożyczkodawca sprawdzi Twoją zdolność płatniczą, aby ocenić ryzyko i przewidzieć czy jesteś w stanie rzetelnie spłacić zobowiązanie. Oczywiste jest, że klient z lepszym scoringiem dostanie lepszą ofertę oprocentowania.
  2. Okres kredytowania – jest to czas, w którym zobowiązujesz się do oddania pożyczonej kwoty.
  3. Wskaźnik długu do dochodu – w ten sposób wierzyciel ustala jaką kwotę pożyczki jesteś w stanie zaciągnąć. Obliczany jest przez podzielenie Twojego miesięcznego zobowiązania przez Twój miesięczny dochód.
    Im mniejszy wyjdzie wskaźnik, tym niższe oprocentowanie pożyczki możesz otrzymać.
  4. Czynniki rynkowe – stopa procentowa jest również zależna od czynników gospodarczych, takie jak wahanie oprocentowania rynkowego.

Czynniki rynkowe mają wpływ na zapotrzebowanie pożyczek na rynku, co może zwiększyć lub zmniejszyć oprocentowanie.

Stopa procentowa – porównaj oferty

Skoro już wiesz, że niektórzy wierzyciele sami ustalają konkretne oprocentowanie, zależnie od Twojej sytuacji, możesz zacząć porównywać oferty.

Na Matchbanker pokazujemy maksymalne i minimalne oprocentowanie oferowane przez pożyczkodawcę. Ułatwi Ci to przeszukiwanie pożyczek, które spełnią wszystkie Twoje wymagania.

Co więcej, sprawdzamy również, jakie RRSO – Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania, jest możliwe na stronie wierzyciela. Również podajemy minimalne i maksymalne liczby dla szybszego wyszukiwania i lepszej usługi.

Andreas Linde
Przez
Ekspert kredytowy, Andreas Linde, pracuje w branży finansowej od 2014 roku. W Matchbanker pisze o pożyczkach, refinansowaniu, RRSO, stopach procentowych i wszystkim, co dotyczy finansów.
Matchbanker > Pożyczka online > Co wpływa na stopę procentową?