Co miesiąc płacisz więcej? 5 najlepszych wskazówek, aby kontrolować swoje finanse

Co miesiąc płacisz więcej 5 najlepszych wskazówek, aby kontrolować swoje finanse

Podwyżki cen są widoczne gołym okiem. Płacimy więcej za codzienne zakupy spożywcze, usługi, paliwo oraz rachunki. Wiele gospodarstw domowych z przerażeniem obserwuje dysproporcję między podwyżkami cen a wzrostem ich wynagrodzeń. Co więcej, nic nie wskazuje na to, aby sytuacja w najbliższych miesiącach miała się zmienić.

Problemy ze związaniem końca z końcem i wyczekiwanie do kolejnej wypłat wywołują stres – przed długami, nieoczekiwanymi wydatkami i niepewnością co do przyszłości. Czy można zrobić coś, aby odzyskać kontrolę nad swoimi finansami i zyskać spokój ducha?

W Matchbanker doskonale wiemy, jak refinansować swoje długi, ale zdajemy sobie sprawę z tego, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Nasi eksperci prezentują kilka przetestowanych i co najważniejsze, skutecznych sposobów na to, aby lepiej kontrolować swoje finanse i nie dać się podwyżkom cen.

1. Stwórz budżet domowy

Słowo “budżet” jest powtarzane jak mantra przez wszystkich doradców i ekspertów finansowych. Nic dziwnego, ponieważ jest to najskuteczniejsze narzędzie, które może pomóc w radzeniu sobie z kontrolą wydatków, planowaniem i oszczędzaniem. Zdajemy sobie sprawę z tego, że tworzenie budżetu może wydawać się skomplikowane, a skonfrontowanie się z aktualną sytuacją finansową bolesne, jednak efekty, jakie można uzyskać dzięki kontroli każdej wydanej złotówki są tego warte.

Głównym celem budżetu domowego jest stała kontrola wydatków. Wykorzystaj go, aby dokładnie śledzić i zapisywać stan swoich finansów. To pierwszy krok do prawdziwej wolności finansowej.

Spisz swoje miesięczne przychody i wydatki na kartce papieru lub w arkuszu kalkulacyjnym. Zacznij od stałych miesięcznych opłat, takich jak czynsz, comiesięczne raty internetowych pożyczek konsumenckich, wydatki na paliwo, rachunki za media. Następnie sprawdź, ile co miesiąc wydajesz na pozostałe kategorie, takie jak:

 • żywność
 • ubrania
 • opiekę zdrowotną
 • hobby
 • rozrywkę.

Porównaj swoje miesięczne przychody ze średnimi wydatkami. To doskonały punkt startowy, który pomoże Ci zorientować się, czy wydajesz więcej niż zarabiasz, czy z ewentualnej nadwyżki możesz rozpocząć budowanie poduszki finansowej.

2. Zrezygnuj z niepotrzebnych wydatków

Analiza stanu faktycznego swoich finansów pozwoli Ci szybko wyłapać wydatki, z których możesz łatwo zrezygnować. Do takich wydatków zaliczają się:

 • subskrypcje na usługi, z których nie korzystasz
 • zbyt częste jedzenie posiłków poza domem
 • opłaty bankowe, z których możesz zrezygnować
 • zbyt wysoki abonament
 • kupowanie najnowszej klasy gadżetów
 • zakupy w celu zrelaksowania się.

Skreślenie ze swojej listy niepotrzebnych wydatków to pierwszy krok, aby poprawić swoją sytuację finansową. Czasami wystarczy kilka telefonów, aby wynegocjować warunki korzystania z usług bankowych lub komórkowych, lub zrezygnowanie z odwiedzenia galerii handlowej, lub zakupów online, aby zaoszczędzić spore kwoty pieniędzy.

3. Rozpocznij budowę poduszki finansowej

Poduszka finansowa to specjalny rodzaj oszczędności, z których skorzystasz w momencie nieprzewidzianych zdarzeń – utraty pracy, awarii samochodu, konieczności kupna nowej lodówki, udania się do prywatnej opieki zdrowotnej itp.

Poduszka finansowa to ustalona kwota pieniędzy, wynosząca zwykle 3-krotność miesięcznego wynagrodzenia, która jest utrzymywana na koncie bankowych lub oszczędnościowym, w celu ochrony przed nieprzewidzianymi wydatkami.

Wyznacz sobie cel – zwykle kilka tysięcy złotych, który postarasz się zaoszczędzić w nadchodzących miesiącach. Gdy uzbierasz już zaplanowaną kwotę, będziesz mógł podchodzić do wszelkich niespodziewanych wydatków ze spokojną głową. Pamiętaj, aby pieniędzy z poduszki finansowej nie wydawać na zachcianki!

3. Rozpocznij budowę poduszki finansowej

4. Poszukaj kolejnego źródła dochodu

Jeśli po analizie swojego budżetu dojdziesz do wniosku, że Twoje wydatki, mimo drastycznych cięć, nadal przewyższają dochody, czas podjąć kolejny, trudny krok, jakim jest zwiększenie swoich przychodów. Można to zrobić na kilka sposobów:

 • wynegocjować podwyżkę u aktualnego pracodawcy
 • rozpocząć sprzedaż niepotrzebnych rzeczy – ubrań, mebli, książek, zabawek
 • zmiana pracy na lepiej płatną
 • podjęcie kolejnego etatu lub pracy w weekendy
 • otwarcie własnego biznesu bazującego na umiejętnościach lub hobby.

Zmiana pracy na nową jest wyjątkowym wyzwaniem, które może wymagać przygotowania. Już teraz warto wybadać rynek pracy, wysyłać CV i umówić się na rozmowy kwalifikacyjne, aby sprawdzić dostępne możliwości.

5. Poszerzaj wiedzę o finansach

W Internecie i w literaturze można znaleźć wiele interesujących informacji na temat polepszania stanu swoich finansów. W zależności od posiadanych umiejętności można skupić się na lepszej kontroli wydatków, rozpoczęciu inwestowania lub specjalizowania się w zupełnie nowej profesji. Czasami nawet tak proste z pozoru porady, jak korzystanie z kuponów zniżkowych, wybieranie tańszych produktów danej marki lub zmiana dojazdów samochodem na podróże rowerem, może znacząco poprawić stan domowych finansów.

Andreas Linde
Przez
Ekspert kredytowy, Andreas Linde, pracuje w branży finansowej od 2014 roku. W Matchbanker pisze o pożyczkach, refinansowaniu, RRSO, stopach procentowych i wszystkim, co dotyczy finansów.
Matchbanker > Co miesiąc płacisz więcej? 5 najlepszych wskazówek, aby kontrolować swoje finanse