Na co chcesz pożyczyć pieniądze?

Zakupy
Wakacje
Samochód
Modernizacja domu
Długi
Inne
Michałzaktualizowany

Matchbanker to skandynawska firma, działająca na 6 rynkach, która oferuje innowacyjne rozwiązania w sektorze finansowym. Serwis jest dla całkowicie darmowy dla klienta, a do tego szybki i przejrzysty.

Na stronie zobaczysz listę ofert u różnych pożyczkodawców, z czytelną listą kwot, czasu kredytowania, przedziałem RRSO, szacowanym czasem wypłaty oraz przykładem reprezentatywnym. Pozwoli ci to na szybkie i łatwe porównanie pożyczek. Co więcej, każda pożyczka na liście w rozwinięciu posiada opis zalet i wad oraz wymagania wierzyciela. Wszystko jest napisane w łatwym języku, abyś mógł dokładnie zrozumieć wszystkie informacje i był świadomy całkowitych kosztów pożyczek.

Matchbanker współpracuje zaufanymi pożyczkodawcami, którzy wymagają minimum formalności, a co za tym idzie – komfort pożyczania.
Poza bankami internetowymi i firmami pozabankowymi, Matchbanker współpracuje także z pośrednikami pożyczek społecznościowych, którzy oferują innowacyjne rozwiązanie i możliwość otrzymania pożyczki, nawet jeśli twoja historia kredytowa nie jest idealna.

Czym jest więc pożyczka społecznościowa online?

To rodzaj pożyczki, zwany także peer-to-peer bądź social lending czasem również pożyczką prywatną, chociaż to ostatnie określenie jest najczęściej używane do pożyczania pieniędzy od rodziny czy przyjaciół. Pożyczkę społecznościową możesz uzyskać od zupełnie obcych ci osób poprzez pośredników (zazwyczaj internetowych), którzy sprawiają, że zostaje przy tym zachowana anonimowość obu stron. Co więcej, dzięki korzystaniu ze stron pośredniczących pożyczanie społecznościowe jest bezpieczniejsze i całkowicie legalne wedle polskiego prawa.

W Polsce pożyczki społecznościowe pojawiły się w 2008 roku, a w czerwcu 2013 roku było 6 firm pośredniczących w pożyczaniu społecznościowym.

Przykładem takiego portalu jest Fellow Finance.

To strona nie tylko dla pożyczkobiorców, ale też dla osób prywatnych, które chcą zainwestować swoje oszczędności w szybki i łatwy sposób. W Fellow Finance działa zasada – im bardziej wiarygodny jest pożyczkobiorca, tym lepsze oferty może uzyskać od inwestorów. Zatem nawet jeśli twoja historia kredytowa nie jest wzorowa, to twój wniosek nie zostanie odrzucony, ale dostaniesz nieco droższą ofertę. To pewien mechanizm zabezpieczający dla inwestora. Nie musisz jednak w żaden sposób poręczać pożyczki.

To nie wszystko. W Fellow Finance finansowanie pożyczki zawsze przypada inwestorowi, który oferuje najtańsze warunki spłaty. Należy się jednak liczyć z prowizją dla firmy.

Pożyczki społecznościowe inwestowanie

Fellow Finance oferuje także opcję inwestowania w pożyczki społecznościowe. To dobra okazja to spożytkowania swoich oszczędności, a zysk z inwestycji jest dużo większy niż na przykład z lokaty.

Pożyczki społecznościowe dla zadłużonych / pożyczki społecznościowe bez BIK i KRD

Większość portali pośredniczących w udzielaniu nie sprawdza baz dłużników. Dlatego nawet jeśli w przeszłości podwinęła ci się noga i nie udało ci się spłacić długu na czas, nie to oznacza odmowy pożyczki. Wielu z nich, tak jak Fellow Finance, nawet z wiedzą niewzorowej historii kredytowej, daje szansę pożyczenia pieniędzy. Jednak trzeba się wtedy liczyć z większymi odsetkami.

Jakie są zalety pożyczania społecznościowego?

Zaletami jest przede wszystkim ich dostępność. W większości przypadków pożyczania społecznościowego nie sprawdzane są bazy dłużników, często nie trzeba też dokumentować zatrudnienia czy kwoty dochodów.

Kolejnym plusem jest możliwość negocjowania warunków pożyczek. Końcowa kwota oprocentowania czy czas spłaty jest ustalany między dwiema stronami, zatem w największej mierze zależą one od twoich umiejętności negocjacji. Pamiętaj, że dla pożyczkodawcy najważniejsza jest pewność, że spłacisz zobowiązanie.

Następną zaletą jest szybkość pożyczenia pieniędzy. Unikanie zbędnych formalności znacznie skraca czas oczekiwania na odpowiedź czy zatwierdzenie.

Jakie są więc wady takiego pożyczania?

 • Prowizja pośrednika – serwisy dobierające pożyczkodawców do pożyczkobiorców opierają swój model biznesowy na prowizji. Jest to zazwyczaj prowizja od osoby otrzymującej pożyczkę.
 • Bezpieczeństwo – ponieważ pożyczki udziela osoba prywatna, ryzyko oszustwa jest większe, jednak dzięki serwisom pośredniczącym, bezpieczeństwo jest nadal na wysokim poziomie. Ponadto:
  Jeśli chcesz się upewnić, że pożyczkodawca działa zgodnie z prawem, sprawdź koniecznie listę ostrzeżeń publicznych KNF, która jest dostępna darmowo w internecie tutaj.

Pożyczki społecznościowe mogą być zatem dużą pomocą dla tych którzy:

 • Szybko potrzebują gotówki.
 • Mają negatywną historię kredytową.
 • Mają kilka zaciągniętych pożyczek i chcą je połączyć w jedną większą, aby lepiej kontrolować swój budżet.
 • Nie chcą, aby ich bank macierzysty wiedział o zobowiązaniu, bo na przykład ubiegają się o kredyt hipoteczny.
 • Mają oszczędności na lokacie i nie chcą ich pobierać, by nie stracić oprocentowania.

Pożyczki społecznościowe dla firm to także coraz bardziej popularna forma dla przedsiębiorców.

Warto wiedzieć

Pożyczki społecznościowe muszą być udzielane wyłącznie za pośrednictwem banków krajowych, oddziałów banków zagranicznych, oddziałów instytucji kredytowych czy pożyczkowych oraz przez spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe. Prowadzenie tego rodzaju działalności przez inne niż wymienione powyżej podmioty wymaga specjalnego zezwolenia Komisji Nadzoru Finansowego. Brak takiego zezwolenia Komisji (KNF) jest wedle polskiego prawa przestępstwem i grozi karą grzywny, a nawet karą pozbawienia wolności.

Dlatego jeśli znajdziesz ogłoszenia na OLX czy innych portalach pożyczek społecznościowych udzielanych bezpośrednio od prywatnych inwestorów bez pośrednictwa, musisz wiedzieć, że jest to nielegalne.

Podsumowanie o pożyczkach społecznościowych:

 • Pożyczki społecznościowe czyli tzw. social lending albo peer-to-peer landing to pożyczanie pieniędzy od prywatnych inwestorów poprzez serwisy pośredniczące.
 • Przykładem takiego serwisu, z którym współpracuje Matchbanker jest Fellow Finance.
 • Zalety pożyczek społecznościowych to ich dostępność, szybkość uzyskania, brak sprawdzania baz oraz dokumentowania zarobków czy zatrudnienia (w większości przypadków).
 • Wady pożyczek społecznościowych to prowizja pośrednika oraz zwiększone ryzyko oszustwa.
 • Aby upewnić się, czy portal pośredniczący nie ma problemów z prawem, należy sprawdzić listę ostrzeżeń publicznych KNF.