Na co chcesz pożyczyć pieniądze?

Zakupy
Wakacje
Samochód
Modernizacja domu
Długi
Inne
Michałzaktualizowany

Matchbanker pomoże ci znaleźć oferty pożyczek niezależnie w jakiej sytuacji jesteś. Na stronie zobaczysz oferty pożyczkodawców, którzy proponują różne warunki, tak abyś mógł wybrać coś dla siebie.

Na wygenerowanej liście zobaczysz przejrzyste zasady każdej oferty, czyli dostępną kwotę, czas kredytowania, roczną rzeczywistą stopę oprocentowania, szacowany czas wypłaty, a także zalety i wady każdej oferty oraz wymagania wiekowe.

Pożyczki prywatne od zaraz- czym są?

Pożyczki prywatne są najczęściej zobowiązania od osób bliskich czyli rodziny bądź przyjaciół. Najczęściej korzystają z nich osoby, które nie mogą liczyć na pożyczkę z banku bądź od firm pożyczkowych ze względu na negatywną historię kredytową. Zdarza się też, że ludzie korzystają z takich pożyczek, bo jest to dla nich łatwiejsze i często nieoprocentowane bądź z niskim oprocentowaniem. Pożyczki prywatne wymajają także mniej formalności, a co za tym idzie można zaoszczędzić dużo czasu.

Jednak ze względu na coraz więcej ofert firm pożyczkowych, proponuje minimalne formalności i szybki dostęp do gotówki, pożyczki prywatne straciły na popularności w ostatnich latach. Według danych „Diagnozy Społecznej 2015” około 4% zadłużonych polskich rodzin, musi spłacać pożyczkę prywatną. Co jest spadkiem 10 punktów procentowych w porównaniu z rokiem 2000.

Czy pożyczki prywatne to zawsze pożyczanie od bliskich?

Niekoniecznie. Dzięki rozwojowi technologii, prywatni pożyczkodawcy nie muszą być z nami spokrewnieni. W internecie można łatwo znaleźć oferty pożyczek na portalach ogłoszeniowych. Takie pożyczki oferują osoby prywatne, które chcą zainwestować pieniądze, a zarazem umożliwić przypływ gotówki dla osoby, która tego potrzebuje. Zatem zupełnie obce sobie osoby mogą prywatnie pożyczyć sobie pieniądze.

Pożyczki prywatne pod weksel

Zawierając umowę pożyczki prywatnej, nawet z osobą bliską, warto rozważyć podpisanie weksla. Jest to papier wartościowy regulowany przez polskie prawo i sprawia, że złożenie na nim podpisu stanowi podstawę i przyczynę zobowiązania wekslowego podpisującego. Prawo wekslowe wyróżniane są dwa rodzaje weksla: 

 • weksel własny – wystawiony z bezwarunkowym przyrzeczeniem wystawcy zapłacenia określonej sumy pieniężnej we wskazanym miejscu i czasie,
 • weksel trasowany – wystawiony z bezwarunkowym przyrzeczeniem zapłacenia określonej sumy pieniężnej.

Aby weksel był ważnym dokumentem, muszą się na nim znaleźć poniższe informacje:

 1. nazwę „weksel” w samym tekście dokumentu, w języku, w jakim go wystawiono;
 2. bezwarunkowe polecenie zapłacenia oznaczonej sumy pieniężnej;
 3. nazwisko osoby, która ma zapłacić (trasata);
 4. oznaczenie terminu płatności;
 5. oznaczenie miejsca płatności;
 6. nazwisko osoby, na której rzecz lub na której zlecenie zapłata ma być dokonana;
 7. oznaczenie daty i miejsca wystawienia weksla;

Weksel staje się pełnowartościowym dokumentem w momencie jego podpisania.

Pożyczki prywatne bez baz

Dla wielu to największa zaleta takich pożyczek. Bazy, takie jak na przykład BIK czyli Biuro Informacji Kredytowej mają rygorystyczne zasady dotyczące dłużników, zalegających ze spłatą. Jeśli się tam znajdziesz, to zostaniesz usunięty dopiero po 5 latach (po uregulowaniu zaległości). Dlatego jeśli podwinęła ci się noga w ostatnich kilku latach, to nie otrzymasz pożyczki w banku, a u firm pozabankowych będzie to utrudnione. Dla pożyczkodawcy najważniejsza jest gwarancja że spłacisz zobowiązanie, a wpis w bazie, to dla nich znak, że możesz nie być w stanie tego zrobić. Niektórzy pożyczkodawcy online dają jednak szansę tym, których historia kredytowa nie jest wzorowa. Znajdziesz ich także na Matchbanker.

Zalety pożyczek prywatnych

Pożyczki prywatne są przede wszystkim korzystne ze względu na:

 • Elastyczność – możesz negocjować warunki pożyczki i ustalić z pożyczkodawcą kwotę pożyczki, kwotę odsetek czy termin spłaty
 • Szybkość – pożyczka prywatna może być udzielona od ręki, także w formie gotówki, nie trzeba czekać na jej zatwierdzenie czy przelew bankowy,
 • Brak sprawdzania baz dłużników – w przeciwieństwie do pożyczek bankowych czy też większości pozabankowych, nie jest sprawdzana historia kredytowa.

Co warto wiedzieć na temat pożyczek prywatnych ?

Pożyczanie prywatne wiąże się z nieco większym ryzykiem niż te bezpośrednio z banku czy firmy pożyczkowej. Jest tak przede wszystkim ponieważ pożyczki prywatne nie są regulowane przepisami ustawy o kredycie konsumenckim. W ich przypadku zastosowanie ma głównie kodeks cywilny.

Postępując zgodnie z kilkoma zasadami, obie strony mogą bezpiecznie zawrzeć umowę pożyczki prywatnej. Udokumentowanie pożyczki jest szczególnie ważne jeśli w grę wchodzi kwota powyżej 1000 zł, tego wymaga kodeks cywilny. Brak umowy nie unieważnia pożyczki, ale w przypadku problemów, zwłaszcza tych rozstrzyganych drogą sądową wierzyciela i pożyczkobiorcy umowa jest najważniejszym dokumentem, aby rozwiązać zaistniały spór. Do września 2016  roku kodeks wymagał dokumentowania od kwoty 500 zł . Umowa nie musi być napisana skomplikowanym językiem, wystarczy kartka papieru z podpisami i adnotacją: „W dniu <bieżąca data> potwierdzam zawarcie umowy pożyczki z oraz odbiór środków w gotówce. Pożyczka o wartości , zostanie zwrócona do ”). Funkcję formy dokumentowej może również pełnić wiadomość e-mail z ustaleniami stron.

Warto też wiedzieć że Kodeks Cywilny  (w art. 481 § 21) reguluje także kwotę maksymalnych odsetek za spłatę pożyczki, które od 2016 roku nie mogą przekroczyć więcej niż dwukrotność stopy referencyjnej NBP i 5,5%, a zatem obecnie wynoszą 14% rocznie.

Podsumowanie o szybkiej pożyczce prywatnej

 • Pożyczki prywatne są najczęściej udzielane od zaraz, od bliskich, znajomych czy rodziny, ale również przez pośredników takich pożyczek najczęściej na portalach online
 • Zaletami pożyczek prywatnych są: szybkość ich udzielenia, brak sprawdzania baz dłużników, łatwość udzielenia i niskie oprocentowanie lub jego brak
 • Pożyczki prywatne nie są objęte ustawą o kredycie konsumenckim, w ich przypadku zastosowanie ma kodeks cywilny
 • Kwotę pożyczki powyżej 1000 zł należy udokumentować umową