Znajdź kredyt gotówkowy w 3 minuty

Na co chcesz pożyczyć pieniądze?

Zakupy
Wakacje
Samochód
Modernizacja domu
Długi
Inne
Michałzaktualizowany

Znalezienie najkorzystniejszego i najtańszego kredytu gotówkowego to nie lada wyzwanie. Zwłaszcza, jeśli kojarzy Ci się to z niekończącymi się formalnościami, mało zrozumiałymi zapisami i definicjami oraz częstymi wizytami w banku.

Aby uchronić Cię przed niekorzystnym wyborem i jego konsekwencjami, przejdziemy przez to razem!

Z Matchbanker znajdujesz tylko najlepsze oferty kredytów konsumpcyjnych, dopasowanych do Twoich personalnych informacji zawartych w formularzu. 

Po uzupełnieniu wszystkich niezbędnych danych, znajdę dla Ciebie listę kredytów gotówkowych odpowiadających Twoim potrzebom.

Nie będziesz już tracić  czasu na przeglądanie i porównywanie nużących ofert w internecie, ponieważ ja zrobię to za Ciebie z pomocą naszego kalkulatora kredytów. 

Wypełnienie formularza umożliwi Ci:

 • Mieć dostęp do wszystkich ofert na polskim rynku pożyczkowym, dopasowanych wyłącznie do Twoich wymagań,
 • Porównać ceny kredytodawców i znaleźć tę, która najbardziej Ci odpowiada,
 • Bezzwłocznie zaaplikować o kredyt do wybranego banku lub instytucji finansowej.

Znalezienie najlepszego kredytu gotówkowego, nie będzie już dla Ciebie wyzwaniem! Skorzystaj z pomocy porównywarki Matchbanker, aby ułatwić sobie ten proces.

Takie są fakty!

Na podstawie raportu Biura Informacji Kredytowej (BIK), ponad 15 milionów Polaków zdecydowało się na kredyt lub pożyczkę w ubiegłym roku.

Może to być dobrym rozwiązaniem w przypadku dużego, czasem nieplanowanego wydatku i są najprostszym sposobem na zdobycie dodatkowych pieniędzy od ręki.

Mimo pożyczania większych sum, kredyt wcale nie musi być drogi. Matchbanker podpowie Ci od czego zacząć, aby nie przepłacić i nie zostać ofiarą zadłużenia przez kilkanaście dodatkowych lat, odpowiednio przeanalizować oferty i znaleźć tą, która sprosta Twoim wymaganiom.

Zacznijmy od definicji:

Kredyt gotówkowy to po prostu udostępnienie środków pieniężnych na dowolny cel przez bank lub spółdzielczą kasę oszczędnościowo-kredytową (SKOK), za które kredytobiorca zobowiązany jest zapłacić odsetki i inne opłaty dodatkowe w terminie wyznaczonym w umowie.

Taki kredyt możesz otrzymać na podstawie okazania zaświadczenia o zarobkach lub innych dochodach (np. umowa o pracę, własna działalność gospodarcza, umowa zlecenie, umowa o dzieło, renta i emerytura). Istnieje również możliwość skorzystania z poręczenia osoby trzeciej.

Banki zazwyczaj udzielają kredytów gotówkowych na maksymalnie 10 lat. Kwoty są zdecydowanie niższe a oprocentowanie wyższe w porównaniu do, na przykład, kredytów hipotecznych.

Kredyt gotówkowy posiada także inne określenia, takie jak:

 • Kredyt konsumpcyjny,
 • Kredyt konsumencki,
 • Pożyczka gotówkowa.

Obecnie na rynku pojawia się coraz więcej ofert na atrakcyjnych warunkach.

Kilka z najlepszych udogodnień to:

 • Wniosek o kredyt może być złożony przez internet lub infolinię, co oszczędza czas klientom,  
 • Wakacje kredytowe, czyli przerwa w spłacie pożyczki dopuszczalna np. raz do roku, pod warunkiem uiszczania rat w terminie,
 • Możliwość wyboru preferowanego terminu dnia spłaty w przeciągu miesiąca,
 • Zniżki dla osób posiadających konta w bankach, w których starają się o kredyt,
 • Możliwość ubezpieczenia pożyczki na promocyjnych warunkach.

W przeciwieństwie do chwilówek i szybkich pożyczek, kredyty opierają się na prawie bankowym, zatem składanie wielu wniosków w krótkim czasie może mieć negatywny wydźwięk na Twoją zdolność kredytową w Biurze Informacji Kredytowej (BIK). 

W bardzo dużym stopniu to, między innymi, od niej zależy czy kredyt zostanie Ci przyznany, czy też nie.

Warto w takiej sytuacji skorzystać z możliwości sprawdzenia własnych danych w BIK przez zarejestrowanie się na ich stronie i pobranie darmowego raportu BIK raz na 6 miesięcy.

Pamiętaj jednak, że kredyt gotówkowy czy konsumpcyjny jest czymś innym niż po prostu kredyt. Pierwsze dwa nie opierają się na prawie bankowym.

Informacje niezbędne do ubiegania się o kredyt gotówkowy online:

 • Dane osobowe, numer telefonu, adres,
 • Suma miesięcznych wydatków, na przykład z prowadzenia gospodarstwa domowego,
 • Liczba osób na Twoim utrzymaniu,
 • Dokładna kwota pożyczki,
 • Okres kredytowania,
 • Wysokość dochodu i rodzaj zatrudnienia. (Własna działalność gospodarcza, kontrakt, umowa o pracę, umowa o dzieło lub zlecenie, emerytura, renta, zasiłek przedemerytalny),
 • Inne, ewentualne zobowiązania finansowe (na przykład alimenty, pożyczki, kredyty, poręczenia).

Umowa kredytu zawsze powinna  zawierać dokładny termin spłaty, jak również cenę wraz z dodatkowymi opłatami w postaci odsetek, prowizji i innych ewentualnych opłat.

Rodzaje kredytów

Pomimo bardzo rozbudowanych ofert banków i instytucji finansowych, najczęściej spotykane rodzaje kredytów, pomijając kredyt gotówkowy, to: 

 • Kredyt hipoteczny – przyznawany jest w celu zakupu nieruchomości, jej modernizacji lub finalizacji inwestycji budowlanej. Jego charakterystyczne cechy to długi okres spłaty zobowiązania (nawet do kilkudziesięciu lat) oraz złożone warunki umowy. Taki kredyt zabezpiecza się w formie tzw. hipoteki, ustanowionej na rzecz banku.
 • Kredyt inwestycyjny – udzielany jest, na przykład, na zakup długoterminowych papierów wartościowych lub akcji. Może być zatwierdzony również w przypadku innych przedsięwzięć, powiększających majątek kredytobiorcy.
 • Kredyt konsolidacyjny – szczególnie korzystny dla osób, które posiadają kilka kredytów i nie radzą sobie z zadłużeniem. Działa on na zasadzie połączenia wielu zobowiązań w jeden kredyt, dzięki czemu możliwe jest obniżenie rat i ułatwienie ich spłaty.
 • Karta kredytowa – rodzaj zobowiązania bezpośrednio związany z kontem bankowym i limitem kredytowym, który przyznaje bank. Kwota udostępniona przez bank może być zatem wykorzystana w ustalonym czasie. W przypadku zwrotu pieniędzy w wyznaczonym okresie czasu nie ma obowiązku płacenia odsetek.

Pamiętaj, że kredyt jest zawsze płatny

Mimo, że kredyt gotówkowy jest zazwyczaj związany z mniejszymi kwotami niż kredyt hipoteczny, to jest on zawsze płatny.

Pamiętaj, że kredyt jest objęty tak zwaną ustawą bankową i tym też różni się od pożyczki.

Można go otrzymać jedynie w banku lub w SKOKu. Przed podjęciem decyzji o kredyt, warto być świadomym wszystkich kosztów, jakie są z nim związane.

Zobacz za co płacisz:

Jeśli szukasz kredytu bądź jesteś po prostu zainteresowany cenami na rynku, pewnie już natknąłeś się na pojęcie RRSO. Jest tak, ponieważ instytucje finansowe, zgodnie z prawem, muszą informować klienta o tym wskaźniku.

Co ono jednak oznacza?

Z badań wynika, że większość kredytobiorców nie rozumie, co ten wskaźnik za sobą kryje, dlatego często nie biorą go pod uwagę, kiedy analizują oferty banków.

Jest to jednak przydatny wskaźnik, który oznacza rzeczywistą roczną stopę oprocentowania. Przedstawia on zarys wszystkich kosztów związanych z kredytem.

RRSO może być mylące, ponieważ poza oprocentowaniem zawiera w sobie dodatkowe koszty czy na przykład wartość pieniądza. Dlatego oprocentowanie rzeczywiste (RRSO) jest najczęściej wyższe niż oprocentowanie kredytu.

Jedynie w przypadku spłacenia kredytu jednorazowo na koniec roku, RRSO mogłoby się równać kwocie oprocentowania kredytu. Jednak w praktyce rzadko się to zdarza, bo kredyt spłacamy na raty.

Wyjaśniłem Ci już, czym jest RRSO, ale jeśli może zawierać w sobie dodatkowe koszty, jakie one mogą być?

 • Prowizja za przyznanie kredytujest to opłata pobierana w momencie, kiedy bank lub instytucja finansowa wypłaca klientowi kredyt. Jej kwota może być rozłożona na wszystkie raty kredytu bądź dodana w całości do pierwszej raty.
 • Opłata przygotowawcza – tę opłatę bank pobiera za rozpatrzenie wniosku i bardzo rzadko jest ona zwracana.
 • Zabezpieczenie kredytu (nazywane też ubezpieczeniem kredytu) – jest to kwota, którą bank pobiera, aby mieć zabezpieczenie przed ewentualnością nie wywiązania się z obowiązku spłaty należności.  Może ono być pieniężne bądź rzeczowe (np. w postaci hipoteki) lub poręczyciela. Na szczęście, jeśli bierzesz kredyt gotówkowy online nie jest ono zazwyczaj wymagane.

Inne ewentualne opłaty:

 • za wysłanie wezwania do zapłaty raty,
 • monit telefoniczny,
 • wizytę windykatorów w związku z brakiem spłaty rat, i inne.

Należy jeszcze wspomnieć, że oprocentowanie kredytu (odsetki), które są podstawowym składnikiem pożyczki i największą częścią RRSO, nie mogą przekroczyć czterokrotności stopy lombardowej, o której decyduje Narodowy Bank Polski.

Oprocentowanie dzieli się na:

 • Stałe, którego kwota nie zmienia się w trakcie spłaty kredytu,
 • Zmienne, zazwyczaj korzystniejsze dla kredytów długoterminowych, zmienia się w czasie spłacania kredytu.

Pamiętaj również, że kredyt gotówkowy może być również nazywany pożyczką gotówkową, jednak pożyczka gotówkowa nie może być nazywana kredytem gotówkowym (ponieważ ten może być udzielany jedynie przez banki lub SKOK-i).

Mimo określeń kredyt czy pożyczka gotówkowa, zazwyczaj nie dostaje się gotówki, a pieniądze przelewane są na konto.

Jakie są zalety kredytu konsumpcyjnego przez internet?

Jedną z głównych zalet kredytu gotówkowego jest brak obowiązku podania celu, na jaki chcesz poświęcić pożyczane środki.

Nie trzeba również dostarczać żadnych dowodów sposobu wykorzystania środków. Pozwala to na minimalizację formalności i przyspieszenie procesu.

Dokumentem, który jest zazwyczaj wymagany przez bank, jest bilans konta bankowego ze stałymi wpływami albo zaświadczenie z miejsca pracy. Jednak często wystarczy tylko złożyć oświadczenie o dochodach podając formę zatrudnienia i miejsce pracy.

W przypadku kredytu gotówkowego formalności jest mało, dlatego proces udzielenia pożyczki jest szybki. Pieniądze pojawiają się na koncie niezwłocznie po podjęciu decyzji przez bank lub SKOK.

W porównaniu do chwilówek czy pożyczek pozabankowych, zaletą kredytu gotówkowego jest możliwość otrzymania kwoty nawet do kilkuset tysięcy złotych, do tego całkowicie przez internet.

Dodatkowo, w przypadku kredytów gotówkowych, banki rzadko wymagają zabezpieczenia, co często obniża koszty i pozwala Ci spać spokojniej.  

Kolejny atrybut:

Wielkim plusem w większości kredytów gotówkowych jest możliwość darmowej spłaty kredytu przed czasem. Jest to zawarte w ustawie o kredycie konsumenckim.

Pamiętaj, że bank może pobrać dodatkową opłatę za spłatę jedynie w przypadku, gdy:

 • Spłacamy kredyt w okresie, kiedy stopa oprocentowania jest stała,
 • Kwota spłacanego w okresie 12 kolejnych miesięcy kredytu jest wyższa niż trzykrotność przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw.  
Prowizja za wcześniejszą spłatę nie może być wyższa niż 1 procent spłacanej części kredytu, gdy do końca spłat pozostał więcej niż jeden rok lub 0,5 procent w pozostałych przypadkach.

Nie wszystko złoto, co się świeci – pamiętaj o wadach pożyczek gotówkowych

Mimo wielu zalet kredytu gotówkowego, trzeba pamiętać, że wszystko ma swoje wady. Nie dajmy się zwieść pozorom idealnego kredytu.

Często reklamy kuszą nas atrakcyjnymi promocjami, które aż się proszą, aby z nich skorzystać.

Jednak pamiętaj:

 • Kredyty gotówkowe zawsze związane są z opłatami,
 • Często zawierają wiele opłat poza oprocentowaniem,
 • Niższe oprocentowanie np. w czasie trwania promocji, może wiązać się z dodatkowymi opłatami,
 • Dodatkowe opłaty za opóźnienie w spłacie,
 • Jeśli bierzesz kredyt w banku, sprawdzane są bazy dłużników.

Podsumowanie o kredycie gotówkowym

 • Dzięki Matchbanker (porównywarce i kalkulatorze pożyczek gotówkowych), dostaniesz listę najkorzystniejszych i najtańszych ofert online dla Ciebie (wygenerowanych na podstawie Twoich danych).
 • Kredyt gotówkowy to forma pożyczki pieniężnej udzielanej przez banki i instytucje finansowe, która może być przeznaczona na dowolny cel. Zobowiązanie wiąże się z zapłatą odsetek i innych dodatkowych opłat w wyznaczonym terminie czasu.  
 • Kredyt gotówkowy możesz dostać od ręki od firmy pożyczkowej, pozabankowej.
 • Starając się o kredyt gotówkowy, bardzo ważnym czynnikiem, który wpłynie na decyzje o przyznaniu kredytu, jest historia kredytowa w bazie BIK.
 • Poza kredytem gotówkowym, istnieją jeszcze cztery inne rodzaje kredytów, są to: kredyt hipoteczny, kredyt konsolidacyjny, kredyt inwestycyjny i karta kredytowa.
 • RRSO to rzeczywista roczna stopa oprocentowania. Wskaźnik ten mierzony jest w procentach i umożliwia obliczenie całkowitego kosztu kredytu.
 • W skład RRSO wchodzi między innymi prowizja za przyznanie pożyczki, opłata przygotowawcza lub zabezpieczenie kredytu.
 • Możliwość ubiegania się o wysokie kwoty jest zaletą kredytów gotówkowych. Dodatkowo, proces ten zazwyczaj przebiega szybko a formalności ograniczone są do minimum.
 • Wadą kredytów gotówkowych są, poza oprocentowaniem,inne dodatkowe opłaty.